RÉGI NAGYKŐRÖSI KÉPESLAPOK - SAJÁT KÉPESLAP, FÉNYKÉP ÉS KÖNYVGYŰJTEMÉNYEM A RÉGI NAGYKŐRÖSRŐL

UBORKÁS LAPOK

 

"Uborka 
Konyhakerti növények közül kiemelkedő jelentőségű az uborka, az első helyet foglalta el a zöldségek termesztésében. Íze, értékesítése, termelésének terjedelme szinte országos szinten egyedülálló. Már 1885-ben 186 kat. hold és 660 négyszögöl területű föld volt uborkával beültetve Kőrösön. Nagykőrösi specialitás, hogy az uborka elő ültetvénye a saláta volt. Az áprilisban elvetett uborka már június közepén szedhető volt."

1907.

***

1917.  Piac tér, Hercz Herman és Singer üzlete.

***

1921.

***

1926.  Piac tér, Hercz Herman és Singer üzlete.

***

"Nézze meg már az én uborkáimat is. Olyan, mint az acél! - A nagykőrösi piacon szólt így 1925-ben az egyik termelő. Hát érdemes is megnézni a piacot. Zsákokban, kasokban, szekereken minden­felé uborka. Amott házmagasságra halmozva várja a vevőt. A nagy uborkahalom tetején egy gyerek hasal, odébb egy asszonynéni lépked rajt. Egy frankfurti német kereskedőt, aki vásárolni jött Kőrösre, majd a hideg rázta ki. Még hogy járnak is az uborkahalom tetején. Széttiporják, tönkremegy a drága árú."   


1920-as évek

***

1903.

***

1905.

***

Bazsó Lajos első uborkás képeslapja 1904-ben jelent meg.
E lap hátulján a IV. Károly királyt ábrázoló bélyeg 1916. december 30.-án, 
a koronázás napján jelent meg, lejárati ideje 1917. december 31. volt.

***

1911.

***

1939.-es bélyegzés

***

1917-es kiadás, 1924-es bélyegzés

***

1935.

***
                          
1940.

***

1944.


"Gyümölcs és uborka annyira kifejlett termelési czikke a város lakosságának, hogy azzal nemcsak Budapest piaczát látja el feltünőleg nagy mennyiségben: hanem Bécs, Berlin, Hamburg, München és Sz.-Pétervár piaczaira is jelentékeny szállításokat tesz. Közép szerencsés évben az évi bevétel a gyümölcsből 50,000, az uborkából 100,000 frtra becsültetik." 


"Az uborka-idény közepén vagyunk. Nem ávitt értelemben véve e szót, amint azt a fővárosi hirlapirók szokták használni a nyári holt idény - sison morte - jelölésére, a mi alatt a politika és a városi társas élet szünetel, hanem azt értve alatta, hogy uborka-földeink most vannak legteljesebb termésükben, s még ha 9-10 óra tájban d. e. megyünk is ki a piaczunkra, elámulva látjuk azokat az óriási uborkagarmadákat, a melyek eltakaritásán még akkor is a szorgoskodó kezek százai dolgoznak, bevarrva a temérdek uborkát zsákokba, kasokba, s felpakolva is táblás kocsikra, a melyek késő estig hordják a szállitmányt a vasúthoz. Pedig ez már csak halvány árnyéka, maradéka annak az élénk forgalomnak, a mi a hajnali és kora reggeli órákban uralkodik piaczunkon. Ilyenkor ember ember hátán szorong, kocsi kocsit ér s ha néha egy-egy ló megbokrosodik, - a mi pedig éppen a napokban is megtörtént - valóságos Isten csodája, ha valami nagyobb veszedelmet nem okoz. A ki ezt saját szemeivel nem látta, fogalma sem igen lehet róla, pedig érdemes volna, hogy minél többen - mindnyájan - megnézzük."
(Nagykőrösi Újság, 1901.) forrás Rácz Péter: Üdvözlet Nagy-Kőrösről c. könyve


***