RÉGI NAGYKŐRÖSI KÉPESLAPOK - SAJÁT KÉPESLAP, FÉNYKÉP ÉS KÖNYVGYŰJTEMÉNYEM A RÉGI NAGYKŐRÖSRŐL

EGYEDI KÉPESLAPOK

Az aloldal szerkesztés alatt.


Széchenyi tér - Csirke piac/dinnye piac, Korona vendéglő - 1899.

***

1901. 
Arany J. lakóháza, amelyben nagykőrösi tanársága első évében lakott (1851-1852).

"Ez az egyetlen képeslap Nagykőrösről, amellyel a sajtó több cikkben is foglalkozott. Kiadásakor, 1901. november 10.-én a Nagykőrösi Hírlapokban az alábbi kis hír jelent meg: Arany János egykori lakóházát Geszner Jenő lefényképeztette, s azt 5 példányban nagyszalonta Arany emlékegyesületnek is megküldte. A konkurens Nagykőrösi Újság két hét múlva így reagált: Egy pár héttel ezelőtt Geszner Jenő helybeli papír- és könyvkereskedő új képes levelezőlapot hozott városunkról forgalomba, a mely "Arany János lakóháza Nagy-Kőrösön" felirattal a régi főgymnasium lebontott pedellusi lakásának egy részletét tünteti föl. (...) Mi ezt az eljárást úgy a költő iránti kegyelet mint városunk jó hírnevét sértőnek találjuk. A kép ugyanis nem is eredeti fölvétel, hanem egy műkedvelő fotográfus fölvétele után készült hibás másolat, a mely az illető épület ajtaját megfordítva tünteti föl, de másfelöl - és ez a fődolog - az illető épület sohasem képezte Arany lakásának egy részét, mert az a nagy költő lakásához tartozó kamra volt." forrás: Rácz Péter: Üdvözlet Nagy-Kőrösről c. könyve

***

Arany János lakóháza Nagykőrösön - egykorú metszet. 1957-es kiadású képeslap

Arany harmadik, egyben utolsó nagykőrösi lakóhelye. Ebben a házban lakott Arany J. 1855-től 1860-ig, Budapestre költözéséig. A kép jobb sarkában látható emeletes épület volt a gimnázium, ahol tanított. Mikor később a gimnáziumot kibővítették, a lakóházat lebontották.

***

Tánczterem / Aréna a Pálfájában 1905.

"Nagykőrös 650. „Pálfájai födött táncz helyiség” A református gimnázium diákjai már az 1800-as évek elejétől majálist tartottak a város tulajdonában lévő parkerdőben. Délután fogatokon megérkeztek az előkelő családok a leányaikkal. 14-15 órakor kezdődött a sötétedésig tartó tánc mulatság. Sajnos többször előfordult, hogy a májusi eső elverte a táncot és haza távoztak a résztvevők. Ennek a kiküszöbölésére Sánta Béla főgimnáziumi tanár, városi képviselő beadványt nyújtott be a városi tanácsnak. „Tisztelettel indítványozom, hogy a tavaszi mulatságoknak oly kedves és üde helyén a községi Pálfája erdőben a lehető legkevesebb költséggel állandó födött, de oldalain szabad tánczhelyet készíttessünk. Nagy-Kőrösön, 1895. jún. 8-án. 1896-ban már a tervet is bemutatta és a hozzá kapcsolódó költségvetést is, amely 19 m hosszú és 14 m széles zsindelyes fedelű tánchelyiségre tett javaslatot. Ifj. Szabó János helybeli ácsmester 2443.04 forintért vállalta a kivitelezést. Ekkor Szabó Géza joghallgató, egykori gimnáziumi diák, először 1896-ban, majd megismételve társaival (8 egykori főgimnáziumi diák aláírásával), amelyhez megnyerte az iparos-gazdász fiatalok támogatását is (13 fő aláírásával), 1897. decemberében ismét beadta a födött tánchelyiségről szóló kérelmét a Városi Tanácshoz. A költségvetés még mindig nem engedte meg az aréna elkészítését, de jó úton haladt a megvalósítás. 1898-ban Faragó József okl. mérnök (egykori gimnáziumi diákunk) megtervezte az „arénát”. A Pálfája zsindellyel födött tánchelyiségét 1899. május 31-én ifj. Szabó János ácsmester 2649 forintot felépítette és átadta. Az aréna méretei: hossza: 18.20 m, szélessége: 15 m, magassága: 10,50 m. 60 cm magas emelvényen játszott a cigányzenekar.  Padlózata fenyődeszka. A ruhatáron: 2-2 ablak. Az első nyári mulatságot 1899. június 4-én tartotta a városi tisztikar, amelyet, a polgármester Ny. Szabó Ferenc bérelt ki a munkatársai számára 20 forintért. Innentől kezdve az értékmegőrzés keretében történt bezárásig szolgálta az ifjúságot és a város polgárait. Talán megérjük még, hogy a „győzelmek tengerében” ez a csodálatos ács mestermunka megújul! Nem 100 milliókba kerülne, ha nem hagyták volna folyamatosan pusztulni! Egy jó ács kellene és szerintem megoldható a feladat. Amennyiben nem, elveszíti Nagykőrös egyik látványos műemlékét! Hálás emlékezéssel…(Köszönet a még működő levéltár dolgozóinak, akik a helyi anyag kutatásához segítségemre voltak!)" 
Suba Lajos, 2018. december 13.   forrás

1900-ban épült fel az Aréna a Pálfájában, szinte egyidőben a cifrakerti arénával. A közgyűlés ezt már 1898-ban elhatározta, miről az újság is hírt adott: "A Pálfájában fedett nyári tánczhelyiség lesz. Ezt határozta el a hétfői közgyűlés. Valahára megértük, hogy nem kell a legszebbnek, legverőfényesebbnek mutatkozó tavaszi és nyári napon aggodalommal rándulnunk ki a zöldbe, félve, hogy az esetleg nyakunkba szakadó eső elől nincs hova menekülnünk." (Rácz Péter)

***

Möggy szállítása vasúton


***

Ötszáz éves tölgyfa a Pálfája erdőben 1930.

***

Fenyves részlet a Nagyerdőből 1930.


***




Az első gőzmalom az 1860-as évek közepén IV. ker. Rákóczy utca 260. sz. alatt létesült. Tulajdonosa Kollársz Lajos volt. Az első nagykőrösi gőzmalom néven is emlegetet malom később Czirják László és M. Kovács Károly tulajdonába került. Ma már csak egy kisebb épület emlékeztet az egykori nagy malomra. (Suba Lajos) forrás

***

Esős időben, esernyős tömeg. Geszner Jenő kiadása 1911.


***

Uborkavásár 1921. Eötvös tér


***

1911. Városház, Református templom, előtérben Bazsó Lajos üzlete 

Nagykőrösön 1876-ban kezdte el működését az első nyomda, Ottinger Ede létesítette. A századforduló idején nyílt a második, mely Bazsó Lajos tulajdona volt 1924-ig, ekkor eladta Dajka Lajosnak, aki a kis nyomdát hamarosan a környék egyik legnépszerűbb üzemévé fejlesztette. Itt nyomták eleinte a Nagykőrös és Vidéke c. lapot, majd a Duna - Tisza-közi Hírlapot. A Dajka nyomdában jelentek meg az Arany János-Társaság évkönyvei és egyéb kiadványai is. Erre a célra külön betűtípust vásárolta nyomdászmester. Szép illusztrációkat is készített. A nyomda a 2. világháború idején is végig működött. forrás

***

Főutca a református templomtoronyból 1910.


***

Nagykőrös nevezetességei.

"A város nevét, talán a címerében is szereplő kőrisfától nyerte. A Nagyalföld és az egész Magyarország egyik legértékesebb, legjelentősebb s leggazdagabb városa. Évi exportja 3-4 ezer vagon! A nagykőrösi uborka, meggy és cseresznye világhírű. Az első magyar pulyka is Nagykőrösről került az angol király asztalára, azóta a magyar pulyka az angolok karácsonyi ünnepén nélkülözhetetlen. A város művelődésügye magas fokon áll. Református főgimnáziuma az ötvenes években, amikor Arany János, Szász Károly püspök, Mentovich Ferenc költő, Salamon Ferenc, Szabó Károly, Szilágyi Sándor történetírók és más jeles férfiak voltak a tanárai, a hazai kultúrában nagy szerepet játszott. Ennek az irodalmi fénynek a megőrzésére alakult az Arany János Társaság, az ország egyik legbuzgóbban működő irodalmi társasága. Évkönyve már 232 oldal terjedelmű és 284 tagot számlál. A gimnázium Arany szobájában Arany János nagykőrösi reliquiái láthatók. Van még református tanítóképzője, polgári leányiskolája, téli gazdasági iskolája, szeretetháza, kórháza, több pénzintézete, számos közművelődési és jótékony egyesülete. Közte 15 olvasóegylet. Híres az állattenyésztés. Az állami méntelepen 153 fajmén van, közte 16 angol telivér és 60 angol fajta. Nagykőrös régente királyi birtok volt, A 160 éves török járom alatt az átvonuló törökök kíméletlenül megsarcolták. Ma 30 ezer lakosa van, akik túlnyomó részben gazdálkodók, józanok. Igen szorgalmasak, nagyon szeretik a városukat, mindenféle mulatságokat rendeznek önmaguk szórakoztatására. Szép kirándulóhelye a 16 holdas Cifrakert. Minden nagyobb ünnepély és népmulatság itt bonyolódik le. Egyik legkedvesebb népdalunk: "Hallod-e te kőrösi lány"... a csinos népviseletű Nagykőrösön született. Aki a magyar szívet, magyar jellemet a maga nemes eredetiségében akarja tanulmányozni és megismerni, annak Arany János városába, költeményeinek szülőföldjére kell zarándokolni. Az eperfát, amely hajdan Arany udvarában állott, ma is ápolják az Arany János Gimnázium udvarán.  (Kiadta: Farkasfalvy Kornél  Közlöny-nyomda Kecskemét)"

A fenti szöveg az alábbi, kb az 1930-as évek elején megjelent  "Az én hazám, az én váram!" Propaganda képes levelező-lapok. Összeállította Farkasfalvi Kornél.  képeslap sorozat egyik darabjának hátulján olvasható.

Farkasfalvi Kornél - reálgimn.természetföldrajz-földrajz szakos tanár, a MAGYAR FÖLDRAJZI TÁRSASÁG választmányi, illetve tiszteletbeli tagja (1933), korának egy elismert és lelkes pedagógusa volt, földrajzot tanított, pl. Kecskeméten is. Mellette képeslapkiadásba kezdett, a lapok szövegét ő írta.  A kecskeméti Közlöny-nyomdában készült lap valamikor a harmincas évek első felében jelenhetett meg. Kiadója pedig az a Farkasfalvi Kornél, aki többek között  díjat is alapított a földrajzi témájú művek olvasásának népszerűsítésére, illetve "Az én hazám, az én váram!" propaganda képes levelező-lapok sorozatot adott ki - a teljes sorozat 44 darabból állt.  Több sorozat volt. Egy 1932-ben megjelent sorozatban a következő 20 város szerepelt: Szombathely, Sopron, Hévíz, Balatonfüred, Veszprém, Székesfehérvár, Pécs, Mohács, Esztergom, Vác, Eger, Miskolc, Parád, Nagykőrös, Hódmezővásárhely, Kecskemét, Szeged, Nyíregyháza, Debrecen. "Mindegyiken egy-egy kép a város legjellegzetesebb épületéről és tömör ismertetés, azoknak a vonásoknak a kiemelése, melyek a múltban és a jelenben jellemezték e városokat. (...) E lapokat egyébként a nagyobb papírkereskedésekben és a vasúti állomásokon is lehet kapni, darabjának ára mindössze 6 fillér és az egész sorozatot együtt egy pengőért meg lehet venni. Aki vesz belőlük, gondoljon arra, hogy filléreivel újabb lapok kiadását segíti elő s hogy örömet okoz vele a nemzeti érzés egy önzetlen, lelkes, fáradhatatlan munkásának, a lapok szerzőjének." in: Budapesti Hírlap 1932. Március 6.  forrás Zoltán Horváth                                                Farkasfalvi nevét (tévesen?) y-nal írták ezen a képeslapon.






***




***

Ennek a képeslapnak a hátuljára írt szöveg az egyedi / fontos, Kopa László és Dr. Törös László említése miatt

1937.



***


1945. előtt (1937. szeptember, Arany Napok?)


***

Nagykőrösi Arany-Napok 1957.

Ennek a képeslapnak a hátulján az 1957.-ben megrendezett Arany-Napok bélyegzés látható

1957.
Dezső Kázmér, egykor legendás nagykőrösi polgármester kezdte el szervezni 1935-ben az I. Nagykőrösi Arany-Napokat. 1937-ig minden évben volt rendezvény, hol júliusban, hol szeptemberben. Ezeken az ünnepségeken főleg kiállítások, sportversenyek, ünnepélyek, kirándulások voltak, amikor pedig augusztusban tartották, csatlakozott az aratóünnep, mezőgazdasági kiállítás és vásár is a programsorozathoz. Majd a háború után már szórványosan egy-egy kiemelkedő jubileumhoz kapcsolódóan szervezték meg az eseményt. 1948-ban, az 1848-as forradalom és szabadságharc 100 éves évfordulóján Centenáriumi Arany-Napokat tartottak. A fő programelemek ekkor is a kiállítások, kulturális rendezvények és sportversenyek voltak. 1957-ben csatlakozott a város az Országos Arany János Emlékünnepségek programsorozathoz, amikor is négyszeres jubileumra emlékeztünk: Arany János születésének 140., halálának 75., a Református Gimnázium fennállásának 400. és A walesi bárdok megírásának 100. évfordulójára. Ekkor mezőgazdasági, ipari, kereskedelmi kiállítást és vásárt, kulturális- és sportrendezvényt tartottak, valamint megnyitották az Arany János Emlékmúzeumot a Gimnáziumban. forrás


***


Bagi Ilona építőtábor 1961.


***

Hertay Mária: Nagykőrös, rézkarc jelzés nélkül




***


1970.


A fenti képeslap hátulja alkalmi bélyegzős - "100 éves a Nagykőrösi Arany János Általános Iskola" illetve a képeslap a "100 éves a képes levelezőlap" sorozatban jelent meg.

***

Az alábbi képeslap hátulján lévő szöveget Dr. Törös László írta

1977.


***

Csobogó 1982.

1971. tavaszán kezdett el működni a Csobogó, amelyet a budapesti Blaha Lujza téri hasonmás alapján Egri Ernő konzervgyári mérnök tervezett és legnagyobbrészt a konzervgyár kivitelezésében készült el.
Forrás: Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata 1982 /


***














.
.





.